Menü bezárása
Asztali nézet
Akadálymentes nézet

Elektronikus ügyintézés

  Van hozzáférése? | lépjen be
Váltás az akadálymentes honlapra  2023. december 05. | Ma Vilma napja van.

A 275 évvel ezelőtti redemptio a ma élőknek is irányt mutat

08
05
2020

Kiskunhalas város napja alkalmából rendhagyó módon idén nem egy képviselő-testületi díszülésen, hanem a képernyőn keresztül köszöntötte az emlékezőket Fülöp Róbert polgármester.

A városvezető első gondolataiban megemlítette, hogy az utóbbi két hónapban nagyot fordult az életünk, a járvány az egész világot, Európát, hazánkat és Kiskunhalast is mélyen, életbevágóan érintette. Mint mondta, a koronavírus elterjedése és az ellene történő védekezés gyökerestül változtatta meg mindennapjainkat, így a városnapját, az ünnepet is, amelyen a 275 éve bekövetkezett fordulatra, a Redemptiora emlékezünk.

Emlékeztetett rá, hogy egészségünk, az életünk védelme érdekében közel két hónapja egy új, szokatlan, gyakran kényelmetlen életformát vezettünk be. Magyarország kormánya március 11-én rendkívüli intézkedéseket hozott, amely az élet minden területén korlátozásokat jelent. A veszélyhelyzeti létünk kiemelten a közösségi érintkezéseket változtatta meg - világított rá a város első embere, indokolva azt, hogy ma nem tarthatunk nyilvános testületi díszülést, nem adhatjuk át az elismeréseket a város közönsége előtt. És persze nem tarthatunk kulturális programok kíséretében közös találkozókat egymással, mint ahogy tettük ezt az elmúlt években, évtizedekben - tette hozzá.

Fülöp Róbert leszögezte: a városnapja veszélyhelyzetben is a város napja. Ha nem is a fizikai valóságban, de az informatika és a távközlés segítségével megtartható a megemlékezés, Halas polgárainak köszöntése. Beszédében bejelentette azt is, hogy a városnapi ünnep személyes találkozási lehetőséggel egy későbbi időpontban megrendezésre kerül. Azon az ünnepi eseményen kerül átadásra hivatalosan, méltatások kíséretében a városért kitüntetés. Azonban megragadva az alkalmat beszédében gratulált a két kiváló halasi személyiségnek, Szécsiné Rédei Évának, a Csipkeház igazgatónőjének és Dr. Döme Ottó nyugdíjas pedagógusnak, akik kiérdemelték 2020-ban Kiskunhalas Pro Urbe díját.

Kiskunhalas polgármestere rámutatott, hogy Kiskunhalas városnapja egy történelmi tetthez kapcsolódik. Röviden a szabadságmegváltáshoz, amit a kor hivatalos megfogalmazása redemptionak nevez, és ami az 1745-ben, a Jász-kun vidéken élők összefogásának sikere. A történelem nem ismétli önmagát, de párhuzamok vannak és példaértékű tetteket hordozó helytállások is, amelyek a ma élőknek mintát, erőt, irányt adhatnak. A Redemptio ilyen történelmi esemény - mondta Fülöp Róbert.

A városvezető elmondta, manapság is egyfajta szabadságmegváltásra készülünk. Harcot vívunk egy láthatatlan, de az életünkre törő betegséggel, járvánnyal szemben, amely számos béklyóval terheli mindennapjainkat. Kiskunhalas ebben a küzdelemben ismét önmagán túl mutat, és úgy vívja meg ezt a csatát, hogy közben a térségnek, sőt az országnak is segítő kezet nyújt. Kiemelte, hogy a Kiskunhalasi Semmelweis Kórház, mint a térség egészségügyi ellátó központja gigászi terheket visel, hogy megfeleljen a kihívásoknak és felkészülten fogadhassa, gyógyíthassa a fertőzött betegeket. Azt jelenthette be, hogy a halasi kórházból eddig minden koronavírussal fertőzött és ott ápolt beteg gyógyultan távozott. Kiskunhalas ezen felül helyet adott egy rekord gyorsasággal felépített országos Mobil Járványkórháznak is, amelynek építése során a halasi egészségügy szakemberei jelentős segítséget nyújtottak. Az új létesítmény készen áll, a legrosszabb helyzetre felkészülve, megfelelő személyi, szakmai és eszköz háttérrel.    

A polgármester gondolataiban kiemelt egy szakembert, vezetőt, Dr. Szepesvári Szabolcs urat, a Kiskunhalasi Semmelweis Kórház főigazgatóját. Őt megnevezve, de a kórházban dolgozókra vonatkozóan is hálás szívvel köszönte a város lakosságának nevében áldozatos munkáját, munkájukat. Köszönte az ott dolgozó orvosok, mentők, nővérek, ápolók, segítők, kiszolgálók hihetetlen kitartását, szakmai alázatát, amellyel nap-mint nap veszélynek kitéve látják el feladataikat értünk.  Kiemelte azokat a magánszemélyeket, vállalkozásokat, társaságokat, akik kérésre vagy kérés nélkül anyagi vagy természetbeni segítséget nyújtva álltak a kórház mellé. Felemelő érzés, büszkeségre okot adó látni, mekkora erő és összefogás tud kiteljesedni környezetünkben. Halas valóban hatalmas - közölte Fülöp Róbert.

A polgármester beszámolt arról is, hogy Kiskunhalas az ország egyik kiemelt egészségügyi bázisa lett ebben a rendkívüli helyzetben. Néhány évvel ezelőtt is országos figyelmet kapott városunk, amikor a migrációs helyzetben kaptunk fokozott feladatokat és vállaltuk az azzal járó ránk eső nehézségeket - emlékeztetett. A rendészeti terület, a határvédelem tekintetében is jelentős szerepet kapott Kiskunhalas azzal, hogy a határvadászoknak és a készenléti rendőrségnek támaszponti lehetőséget, otthont adott. Kiskunhalasra számíthat az ország, és Kiskunhalas számíthat a kormányra, amit a miniszterelnök és más kormányzati szereplők támogatása és látogatása is igazolt az elmúlt hetekben.

Fülöp Róbert emlékeztetett arra, hogy az egészségügyben dolgozók mellett sok más terület képviselőit is elismerés illett, hiszen a megnehezített feltételek mellett Halason zajlik az élet, működnek a vállalkozások. Aki tud dolgozik, ha lehet otthonról végzi a munkáját. Kiskunhalason folyik az oktatás, más módon, de ügyintéznek a hivatalok. Üzemel a piac, a tömegközlekedés, az emberek ellátása biztosított. Különös figyelem övezi a szociális területet és az idősgondozást, hiszen a legkitettebb társadalmi csoport az idősebb generáció. Megszerveztük és őrizzük az ellátásuk biztonságát. A gyermekétkeztetést biztosítjuk és alkalmazkodunk a további igényekhez. Az önkormányzat lehetőségei szerint minden házba arcvédő-maszkot juttatott el.  Felügyeljük a városi rendészettel, hogy a bevezetett intézkedések valóban segítsék a mindennapokat és a város biztonságos működését. Halason a lelki élet gyakorlása is új módon történik, amelyhez gyorsan, korszerűen alkalmazkodtak az itt működő felekezetek - szögezte le.

A polgármester leszögezte: Városunk céljai nem változtak. A stratégiai ágazatokra fordított figyelem és munka tovább folyik a veszélyhelyzetben is. Bár a turisztika váratlan mélyütést kapott, a beruházásaink folyamatban vannak és hamarosan elkészülnek. Már láthatóak az eredmények a Tánchagyományok Háza és a Sóstó turisztikai fejlesztésében, a vízutánpótlás megoldásában. A Sáfrik Malom felújítása az utolsó szakaszába érkezett. A kertvárosi óvoda építése is jól halad. Halas ebben a nehéz helyzetben is erőt mutat, ami egyértelműen az itt élő emberek szorgalmának, kitartásának köszönhető.    

A polgármester úgy fogalmazott: Kiskunhalas a járványügyi veszélyhelyzet nehézségei közepette készül az újbóli szabadságmegváltásra és hiszem, hogy sikerülni fog. Legyőzzük a kórt, mert megvan a szakmai képesség és működik az összefogás gyakorlata a kiskunhalasi emberekben. Reményének adott hangot, miszerint nemsokára együtt ünnepelhetünk újra úgy, hogy személyesen találkozunk egymással városunk közterein, rendezvényein! Egy új időszak jön és biztos sok mindent másként kell majd tennünk, de ahogy elődeink, úgy mi is képesek vagyunk alkalmazkodni az új feltételekhez. Biztos vagyok benne, hogy céljaink megvalósulnak.

Köszönöm az együttműködésüket és kérem a jövőbeni összefogást is. Azt kívánom, hogy mihamarabb találkozzunk a valóságos városnapi ünnepségünkön! Kérem, legyünk fegyelmezettek, tartsuk be a szabályokat! Vigyázzanak magukra és vigyázzunk egymásra! Építsük, erősítsük, szépítsük együtt városunkat!   Hajrá Magyarország, hajrá Kiskunhalas! - zárta városnapi köszöntőjét Fülöp Róbert polgármester.

Fotó: archív, honvedelem.hu, 2019. évi városnapi köszöntő 


Kiskunhalas város napja alkalmából rendhagyó módon idén nem egy képviselő-testületi díszülésen, hanem a képernyőn keresztül köszöntötte az emlékezőket Fülöp Róbert polgármester.

A városvezető első gondolataiban megemlítette, hogy az utóbbi két hónapban nagyot fordult az életünk, a járvány az egész világot, Európát, hazánkat és Kiskunhalast is mélyen, életbevágóan érintette. Mint mondta, a koronavírus elterjedése és az ellene történő védekezés gyökerestül változtatta meg mindennapjainkat, így a városnapját, az ünnepet is, amelyen a 275 éve bekövetkezett fordulatra, a Redemptiora emlékezünk.

Emlékeztetett rá, hogy egészségünk, az életünk védelme érdekében közel két hónapja egy új, szokatlan, gyakran kényelmetlen életformát vezettünk be. Magyarország kormánya március 11-én rendkívüli intézkedéseket hozott, amely az élet minden területén korlátozásokat jelent. A veszélyhelyzeti létünk kiemelten a közösségi érintkezéseket változtatta meg - világított rá a város első embere, indokolva azt, hogy ma nem tarthatunk nyilvános testületi díszülést, nem adhatjuk át az elismeréseket a város közönsége előtt. És persze nem tarthatunk kulturális programok kíséretében közös találkozókat egymással, mint ahogy tettük ezt az elmúlt években, évtizedekben - tette hozzá.

Fülöp Róbert leszögezte: a városnapja veszélyhelyzetben is a város napja. Ha nem is a fizikai valóságban, de az informatika és a távközlés segítségével megtartható a megemlékezés, Halas polgárainak köszöntése. Beszédében bejelentette azt is, hogy a városnapi ünnep személyes találkozási lehetőséggel egy későbbi időpontban megrendezésre kerül. Azon az ünnepi eseményen kerül átadásra hivatalosan, méltatások kíséretében a városért kitüntetés. Azonban megragadva az alkalmat beszédében gratulált a két kiváló halasi személyiségnek, Szécsiné Rédei Évának, a Csipkeház igazgatónőjének és Dr. Döme Ottó nyugdíjas pedagógusnak, akik kiérdemelték 2020-ban Kiskunhalas Pro Urbe díját.

Kiskunhalas polgármestere rámutatott, hogy Kiskunhalas városnapja egy történelmi tetthez kapcsolódik. Röviden a szabadságmegváltáshoz, amit a kor hivatalos megfogalmazása redemptionak nevez, és ami az 1745-ben, a Jász-kun vidéken élők összefogásának sikere. A történelem nem ismétli önmagát, de párhuzamok vannak és példaértékű tetteket hordozó helytállások is, amelyek a ma élőknek mintát, erőt, irányt adhatnak. A Redemptio ilyen történelmi esemény - mondta Fülöp Róbert.

A városvezető elmondta, manapság is egyfajta szabadságmegváltásra készülünk. Harcot vívunk egy láthatatlan, de az életünkre törő betegséggel, járvánnyal szemben, amely számos béklyóval terheli mindennapjainkat. Kiskunhalas ebben a küzdelemben ismét önmagán túl mutat, és úgy vívja meg ezt a csatát, hogy közben a térségnek, sőt az országnak is segítő kezet nyújt. Kiemelte, hogy a Kiskunhalasi Semmelweis Kórház, mint a térség egészségügyi ellátó központja gigászi terheket visel, hogy megfeleljen a kihívásoknak és felkészülten fogadhassa, gyógyíthassa a fertőzött betegeket. Azt jelenthette be, hogy a halasi kórházból eddig minden koronavírussal fertőzött és ott ápolt beteg gyógyultan távozott. Kiskunhalas ezen felül helyet adott egy rekord gyorsasággal felépített országos Mobil Járványkórháznak is, amelynek építése során a halasi egészségügy szakemberei jelentős segítséget nyújtottak. Az új létesítmény készen áll, a legrosszabb helyzetre felkészülve, megfelelő személyi, szakmai és eszköz háttérrel.    

A polgármester gondolataiban kiemelt egy szakembert, vezetőt, Dr. Szepesvári Szabolcs urat, a Kiskunhalasi Semmelweis Kórház főigazgatóját. Őt megnevezve, de a kórházban dolgozókra vonatkozóan is hálás szívvel köszönte a város lakosságának nevében áldozatos munkáját, munkájukat. Köszönte az ott dolgozó orvosok, mentők, nővérek, ápolók, segítők, kiszolgálók hihetetlen kitartását, szakmai alázatát, amellyel nap-mint nap veszélynek kitéve látják el feladataikat értünk.  Kiemelte azokat a magánszemélyeket, vállalkozásokat, társaságokat, akik kérésre vagy kérés nélkül anyagi vagy természetbeni segítséget nyújtva álltak a kórház mellé. Felemelő érzés, büszkeségre okot adó látni, mekkora erő és összefogás tud kiteljesedni környezetünkben. Halas valóban hatalmas - közölte Fülöp Róbert.

A polgármester beszámolt arról is, hogy Kiskunhalas az ország egyik kiemelt egészségügyi bázisa lett ebben a rendkívüli helyzetben. Néhány évvel ezelőtt is országos figyelmet kapott városunk, amikor a migrációs helyzetben kaptunk fokozott feladatokat és vállaltuk az azzal járó ránk eső nehézségeket - emlékeztetett. A rendészeti terület, a határvédelem tekintetében is jelentős szerepet kapott Kiskunhalas azzal, hogy a határvadászoknak és a készenléti rendőrségnek támaszponti lehetőséget, otthont adott. Kiskunhalasra számíthat az ország, és Kiskunhalas számíthat a kormányra, amit a miniszterelnök és más kormányzati szereplők támogatása és látogatása is igazolt az elmúlt hetekben.

Fülöp Róbert emlékeztetett arra, hogy az egészségügyben dolgozók mellett sok más terület képviselőit is elismerés illett, hiszen a megnehezített feltételek mellett Halason zajlik az élet, működnek a vállalkozások. Aki tud dolgozik, ha lehet otthonról végzi a munkáját. Kiskunhalason folyik az oktatás, más módon, de ügyintéznek a hivatalok. Üzemel a piac, a tömegközlekedés, az emberek ellátása biztosított. Különös figyelem övezi a szociális területet és az idősgondozást, hiszen a legkitettebb társadalmi csoport az idősebb generáció. Megszerveztük és őrizzük az ellátásuk biztonságát. A gyermekétkeztetést biztosítjuk és alkalmazkodunk a további igényekhez. Az önkormányzat lehetőségei szerint minden házba arcvédő-maszkot juttatott el.  Felügyeljük a városi rendészettel, hogy a bevezetett intézkedések valóban segítsék a mindennapokat és a város biztonságos működését. Halason a lelki élet gyakorlása is új módon történik, amelyhez gyorsan, korszerűen alkalmazkodtak az itt működő felekezetek - szögezte le.

A polgármester leszögezte: Városunk céljai nem változtak. A stratégiai ágazatokra fordított figyelem és munka tovább folyik a veszélyhelyzetben is. Bár a turisztika váratlan mélyütést kapott, a beruházásaink folyamatban vannak és hamarosan elkészülnek. Már láthatóak az eredmények a Tánchagyományok Háza és a Sóstó turisztikai fejlesztésében, a vízutánpótlás megoldásában. A Sáfrik Malom felújítása az utolsó szakaszába érkezett. A kertvárosi óvoda építése is jól halad. Halas ebben a nehéz helyzetben is erőt mutat, ami egyértelműen az itt élő emberek szorgalmának, kitartásának köszönhető.    

A polgármester úgy fogalmazott: Kiskunhalas a járványügyi veszélyhelyzet nehézségei közepette készül az újbóli szabadságmegváltásra és hiszem, hogy sikerülni fog. Legyőzzük a kórt, mert megvan a szakmai képesség és működik az összefogás gyakorlata a kiskunhalasi emberekben. Reményének adott hangot, miszerint nemsokára együtt ünnepelhetünk újra úgy, hogy személyesen találkozunk egymással városunk közterein, rendezvényein! Egy új időszak jön és biztos sok mindent másként kell majd tennünk, de ahogy elődeink, úgy mi is képesek vagyunk alkalmazkodni az új feltételekhez. Biztos vagyok benne, hogy céljaink megvalósulnak.

Köszönöm az együttműködésüket és kérem a jövőbeni összefogást is. Azt kívánom, hogy mihamarabb találkozzunk a valóságos városnapi ünnepségünkön! Kérem, legyünk fegyelmezettek, tartsuk be a szabályokat! Vigyázzanak magukra és vigyázzunk egymásra! Építsük, erősítsük, szépítsük együtt városunkat!   Hajrá Magyarország, hajrá Kiskunhalas! - zárta városnapi köszöntőjét Fülöp Róbert polgármester.

Fotó: archív, honvedelem.hu, 2019. évi városnapi köszöntő 


Hol vagyok? Városi hírek