Hódmezővásárhely
Ország: Magyarország
Postai irányítószám: 6800
Lakosainak száma: 44 800 fő
Hivatalos partnervárosi kapcsolat kezdete: 1998. május 2.
Távolsága Kiskunhalastól: 80 km
Elérhetőség:
Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatal: 6800 Hódmezővásárhely, Kossuth tér 1.
Honlap: www.hodmezovasarhely.hu
Hódmezővásárhely az ország legnagyobb területével rendelkező megyei jogú városaként a dél-alföldi régió jelentős gazdasági, kulturális, oktatási és művészeti centruma. A település az elmúlt években látványos fejlődésen ment keresztül. Az uniós eszme, a testvérvárosi kapcsolatok kialakítása, az infrastruktúra fejlesztése és a környezetvédelem terén elért eredményeket az Európa Tanács 1997-ben az Európa-díj „Becsületzászló” fokozatával ismerte el.
Hód és Vásárhely különálló falvakat a 13. század közepén említik először az oklevelek. A nagy határú mezőváros több kisebb falu összeolvadásával jött létre a 15. században. 1890-ben már az ország negyedik legnépesebb városa volt, ekkor jött létre jellegzetes településszerkezete és a nagy határra kiterjedő tanyarendszer. 1990 óta megyei jogú város.
A város legjellegzetesebb épületei a következők: az Ybl Lajos által tervezett eklektikus stílusú városháza, a Fekete Sas Szálloda neobarokk épülete, a román stílusú Ótemplom, a klasszicista Ógimnázium, a Bethlen Gábor Gimnázium, a belvárosi római katolikus templom, valamint az Alföld legnagyobb barokk református temploma, az Újtemplom.
Az egykori mezőváros nemcsak a múltban volt, de ma is nevezetes tiszai árterületéről és pusztáiról. Természetvédelmi szempontból legértékesebb rész a Körös-Maros Nemzeti Park egyik törzsterülete. A vásárhelyi puszta ékessége Kardoskút, amelynek fő nevezetessége annak madárvilága.
Az alföldi mezőváros tanyavilágában kiformálódott népművészeti hagyományok erősségét mutatja, hogy a fazekasok kézműves technikája és a hímző asszonyok tudása még ma is él. A folklórt kórusok, néptánc-együttesek őrzik és a népi mesterségek sem tűntek el.
A helyi sportéletnek is szerves része a városi strandfürdő és termálkemping, amely a város szívében, nagy kiterjedésű, ligetes-parkos környezetben található. A környék élővizei közül a mártélyi Holt-Tisza a legkedveltebb, amelyet a 2260 hektáros Mártélyi Tájvédelmi Körzet vesz körül évszázados nyárfásokkal, füzesekkel. A térség számos lehetőséget kínál még a horgászni, vadászni és lovagolni vágyók számára is.
Legújabb cikkek
- Almenük
- Almenük
- Hirdetmény TRE felülvizsgálat - partnerség előzetes melléklettel
- Lakossági fórum - településképi véleményezés
- Tájékoztató - Téli rezsicsökkentés AKTUALIZÁLVA
- Felhívás „KISKUNHALAS VÁROS KÖZNEVELÉSÉÉRT” díj
- Egyenlő Bánásmód Hatóság február havi ügyfélfogadási időpontjai
- Szabadulj fel!
- Fedezd fel!
- Ízleld meg!